Rosemellin School Staff

At Rosemellin School we have an extremely hard working team who are committed to providing the very best education for the children of Camborne. Our professionalism and dedication to the job together with our years of experience means that our children leave our school with an excellent range of skills to equip them for the 21st Century. All our staff send you a warm welcome to our website.

Here's a list of all of our hard working and dedicated staff who are employed at our school.


N Finn

Headteacher

Nicki Finn

N Anderson

Deputy Head

Natasha Anderson

T Rice

Assistant Head

Tim Rice

S Barber

Business Manager

Sally Barber

J Odgers

Secretary

Juliet Odgers

S Pascoe

 

Secretary

Stacey Pascoe


 


 

Foundation Class

S Bellamy

Teacher

Sue Bellamy

J Hart

Teacher

Jonathon Hart

E Hooper

Teaching Assistant

Emma Hooper

R Rockley

Teaching Assistant

Rachel Bromfield

R Jeffrey

Teaching Assistant

Rachael Jeffrey

A Gaylard

Teaching Assistant

Anita Gaylard

S Smith

Teaching Assistant

Shirley Smith

J Smith

Nurture & SEND Manager

Julie Smith 

 
 

Year 1 & 2

M Thurlow

Teacher

Milly Thurlow

L Brokenshire

Teacher

Leanna Brokenshire

M Oldrey

Teacher

Megan Paul

H Greenwood

Teacher

Hannah Greenwood

J Davey

Teacher

Jon Davey

G Morris

Teacher

Gavin Morris

G Roberts

Teaching Assistant

Gail Roberts

J Trestrail

Teaching Assistant

Julie Trestrail

V Walker

Teaching Assistant

Val Walker

D Garland

Teaching Assistant

Donna Garland

H Gibson

Teaching Assistant

Hannah Gibson

C Trevena

Teaching Assistant

Claire Trevena

 

Year 3 & 4

N Anderson

Teacher

Natasha Anderson

A Woodmason

Teacher

Alex Woodmason

N Mills

Teacher

Nicola Mills

K Combellack

Teacher

Kylie Combellack

D Britton

Teacher

Dylan Britton

G Roskilly

Teaching Assistant

Gemma Roskilly

L Battershill

Teaching Assistant

Lucy Battershill

K Odgers

Teaching Assistant

Kim Odgers

A Smith

Teaching Assistant

Ann Smith

B Kistle

Teaching Assistant

Bridie Kistle

N Symonds

Teaching Assistant

Nikki Symonds

K Than

SEND Manager

Kim Than

Year 5 & 6

L Alston

Teacher

Liam Alston

T Rice

Teacher

Tim Rice

M Cromey

Teacher

Michael Cromey

B Kistle

Teaching Assistant

Bridie Kistle

N Symonds

Teaching Assistant

Nikki Symonds 

E Jones

Teaching Assistant

Emma Jones

L Battershill

Teaching Assistant

Lucy Battershill

S Teague

Teaching Assistant

Sharon Teague

 
 
 
 

Strategic Staff

J Smith

Nurture Group &
SEND Manager

Julie Smith

K Than

SEND Manager

Kim Than

S Farina

Learning Mentor &
Parent Support Advisor

Samantha Farina

A Woodmason

SENDCO

Alex Woodmason

R Lyth

Learning Mentor

Rob Lyth

A Brain

HLTA PPA Cover

Ann Brain

S Smith

Speech & Language Support

Shirley Smith

P Glover

ICT Manager

Phil Glover

Support Services & Catering Team

C Smith

Site Supervisor

Nathan Thomas

S Levick

Cook In Charge

Susan Levick

B Pollard

Kitchen Assistant

Beverley Pollard

N King

Kitchen Assistant

Nicola King

R Pollard

Kitchen Assistant

Ryan Pollard

E Hosking

Kitchen Assistant

Emma Hosking

N Nankervis

Lunchtime Supervisor

Naomi Nankervis

P Odgers

Lunchtime

Supervisor

Pauline Odgers


 

C Skewes

Lunchtime Supervisor

Chelsea Skewes

M Skinner

Lunchtime Supervisor

Maria Skinner


 

Cleaning Team

Alina Hocking

Cleaner

Alina Hocking

M Skinner

Cleaner

Maria Skinner

A Dunne

Cleaner

Anna Dunne

K Harvey

Cleaner

Katrina Harvey

P Odgers

Cleaner

Pauline Odgers